Publikováno

Víte, jaké elektrocentrály existují, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké je jejich využití?

Elektrocentrála

Elektrocentrály našly ve světě mnohé využití. Dají se využít všude tam, kde není dostupná elektrická síť, a přesto je potřeba využívat zdroj elektřiny. Víte, jaké elektrocentrály existují a jaké jsou rozdíly v jednotlivých typech? Pojďte se jim podívat na zoubek společně s námi.

Elektrocentrála

Elektrocentrála, nebo chcete-li generátor elektřiny, je zařízení, které má poměrně široké využití. Kromě názvu elektrocentrála nebo generátor elektřiny se můžete setkat také s označením naftový či benzínový agregát, pořád se ale hovoří o elektrocentrále.

Využití elektrocentrál

Elektrocentrála se hodí všude tam, kde chybí elektrická síť nebo mohou dobře posloužit při výpadku proudu. Jako zdroj energie se používá například:

  • na koncertech a festivalech jako zdroj energie pro napájení například zvukové aparatury
  • při natáčení filmů a focení mimo ateliéry
  • ve štábních vozech Policie ČR
  • v nemocnicích jako záložní zdroj energie pro různé zdravotnické přístroje
  • na stavbách a staveništích

Elektrocentály nevyužívají pouze firmy a instituce, ale pořídit si ji můžete i vy domů. Kde můžete elektrocentrálu využít vy?

  • jako záložní zdroj energie při výpadku proudu
  • na chatách a chalupách
  • na zahradě, kde chybí elektrická přípojka například k zapojení elektrické sekačky, osvětlení
  • v dílně jako zdroj energie
  • při návštěvách kempů s karavanem
  • při stavbě domu například k napájení míchačky

a na dalších místech.

TIP: Rekonstruujete dům? Těmto chybám při rekonstrukci se rozhodně vyhněte.

Jaké typy elektrocentrál existují?

Na trhu existuje celá řada elektrocentrál. Jaké typy elektrocentrál existují a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Elektrocentrály podle druhu paliva

K tomu, aby elektrocentrála mohla fungovat potřebujete palivo, díky kterému se může proud vytvářet. Podle druhu paliva rozlišujeme 3 základní typy elektrocentrál:

Benzínové elektrocentrály

Elektrocentrály, které fungují na bázi benzínu, nejčastěji Natural 95, jsou nejrozšířenější variantou elektrocentrál a pořizují se často i do domácností. Jejich velkou výhodou je, že jsou většinou malé a poměrně lehké, tedy i snadno přenosné.

U benzínových elektrocentrál se dále rozlišuje, zda mají dvoutaktní či čtyřtaktní motor. Od taktů benzínového spalovacího motoru se totiž odvíjí výkonnost elektrocentrály, čtyřtaktní elektrocentrály jsou výkonnější, zvládnou náročnější provoz, ale na druhou stranu jsou také dražší.

Naftové elektrocentrály

Elektrocentrály, jejichž spalovací motor je poháněn naftou. Naftové elektrocentrály jsou obvykle větší než ty benzínové a zvládají mnohem náročnější provoz, většina z nich je umístěna staticky na jednom místě a nejsou určeny k přemisťování z místa na místo.

Naftová elektrocentrála našla své využití v průmyslu i na stavbách. Co se týče jejího využití v domácnosti, naftová elektrocentrála zvládne zásobit energií v případě výpadku elektřiny celý dům.

TIP: Elektřina, která ve vašem domě proudí není určena pouze pro fungování různých spotřebičů, je také zdrojem světla a hlavně tepla. Pokud si však chcete teplo v domácnosti udržet, stojí za to přemýšlet nad ideálním zateplením. Víte, jaké jsou dotace na zateplování domů?

Plynové elektrocentrály

Plynové elektrocentrály jsou nejméně rozšířeným typem elektrocentrál a v domácnostmi se s nimi setkáte opravdu málokdy. Jejich výhodou je rozhodně jejich ekologický provoz, poháněny jsou propan-butanem (LPG) nebo zemním plynem (NG).

Elektrocentrály podle vzhledu

Elektrocentrály se od sebe neliší pouze typem motoru a generátoru, ale také svým celkovým vzhledem. Některé jsou menší, jiné větší, těžší, lehčí, ale můžeme je rozdělit na další typy. Mezi ty patří:

Elektrocentrály rámové

Elektrocentrály rámové, jak už název napovídá, se od ostatních liší tím, že mají rám a motor je usazen uprostřed rámové konstrukce. Rozhodně jsou o něco hlučnější než invertorové centrály, ale zase je pořídíte levněji.

Právě kvůli vyšší hlučnosti se příliš nehodí k napájení domácích spotřebičů, využití však najdou například v zahradě, k napájení zahradní techniky, osvětlení v dílně a na dalších místech.

Elektrocentrály se systémem AVR

Elektrocentrály se systémem AVR, systémem automatického elektronického vyrovnávání napětí dokáží regulovat napětí. Hlídat si regulaci napětí je u elektrocentrál také důležité, nejrozšířenější je kapacitní regulace napětí.

Pokud však chcete napájet elektrocentrálou i jemnou elektroniku nebo třeba audio techniku, která je citlivá na kolísavé napětí, hledejte elektrocentrály s AVR regulací napětí. Počítat však musíte s trochu vyšší cenou, jedná se o nejdražší variantu elektrocentrál.

Elektrocentrály invertorové

Invertorové elektrocentrály jsou skladné, obvykle lehké a tím pádem lehce přenosné, což je jejich velká výhoda. Jejich další výhodou je, že jsou poměrně tiché a energeticky úsporné a skvěle se tak hodí k napájení jemné elektroniky, domácích spotřebičů a elektrického nářadí. Najdou tak široké využití i v domácnostech.

Elektrocentrály podle typu fáze

Podle typu fáze rozlišujeme elektrocentrály jednofázové a třífázové.

Jednofázové elektrocentrály

Jednofázové elektrocentrály se hodí pro použití na zahradách, chalupách, v dílně, domácnosti i při toulkách karavanem.

Na jednofázové elektrocentrále naleznete několik klasických elektrických zásuvek, do kterých stačí spotřebiče připojit. Jejich hlavní výhodou je cenová dostupnost a nevýhodou, že nelze připojit spotřebiče na více než 230 V.

Třífázové elektrocentrály

Oproti tomu třífázové elektrocentrály najdou uplatnění spíše na stavbě a všude tam, kde je třeba připojit i výkonnější přístroje. Kromě klasické zásuvky na 230 V na nich naleznete i zásuvku na 400 V. Do domácnosti se příliš nehodí, odradit by vás mohla i jejich vysoká pořizovací cena.

Sami už nyní vidíte, že na trhu existují různé elektrocentrály, lišící se od sebe nejen značkou a cenou, ale také uplatněním, velikostí, hmotností, spotřebou paliva a výkonem. Pokud byste si rádi elektrocentrálu pořídili, toto všechno jsou parametry, na které se při výběru elektrocentrály vyplatí myslet.

Jak elektrocentrály fungují?

Všechny elektrocentrály jsou poháněny spalovacími motory s palivem, nejčastěji benzínem, naftou nebo plynem, a dále pracují na principu dynama nebo alternátoru a vyrábí elektrický proud, který potom čerpají všechny spotřebiče a elektrické přístroje, které k elektrocentrále připojíte.

TIP: Znáte firmu Elvin, výrobce elektrických transformátorů na míru?

U rámových elektrocentrál je generátor i motor namontován na ocelový rám, který je spojen s jednotkou antivibračními tlumiči. Součástí je také palivová nádrž, ovládací panel a jednotlivé zásuvky.

Invertorová elektrocentrála pracuje na lehce odlišném principu. Je to dáno její odlišnou konstrukcí a chybějícím rámem se setrvačníkem. Důležitým prvkem invertorové elektrocentrály je také invertor, podle kterého byla pojmenována. Jde o střídač, který iniciuje tvorbu kvalitního proudu.

Jak používat elektrocentrálu?

Začít používat elektrocentrálu není žádná věda. V tomto článku se budeme dále bavit hlavně o menších, přenosných, elektrocentrálách, které si nejčastěji lidé do svých dílen, zahrádek a domácností pořizují.

  • Nejprve je třeba elektrocentrálu umístit na potřebné místo, ideálně na rovný terén
  • Před použitím zkontrolujte stav benzínu nebo jiného paliva v palivové nádrži elektrocentrály, případně palivo dolijte
  • Odšroubujte víčko nádrže, při používání by mělo být otevřené, naopak při přepravě elektrocentrály z místa na místo by mělo být víčko zašroubované
  • Správně by se mělo zatáhnout za startovací šňůru elektrocentrály několikrát ještě ve stavu, kdy je elektrocentrála vypnutá
  • Poté elektrocentrálu zapněte, stejně tak i sytič a elektrocentrálu nastartujte pomocí startovací rukojeti
  • Chvíli počkejte, vypněte sytič a po ustálení otáček motoru zapojte zařízení, která potřebujete napájet

TIP: Stejně jako při práci s jinými elektrickými vymoženostmi, i při práci s elektrocentrálou je třeba dávat pozor na bezpečnost při práci.

Jak se starat o elektrocentrálu?

Stejně jako například motor vašeho auta, i elektrocentrála by měla čas od času projít údržbou, i když jinak jsou elektrocentrály na údržbu a servis poměrně nenáročné. Nejlépe uděláte, když necháte elektrocentrálu zkontrolovat v autorizovaném servisu.

V rámci údržby a servisu by se mělo:

  • zkontrolovat a vyměnit motorový olej (asi po 20 hodinách používání)
  • vyčistit, popř. vyměnit vzduchový filtr motoru (cca jednou za tři měsíce používání)
  • vyčistit lapač jisker
  • seřídit zapalovací svíčky

Více o údržbě a servisu se dočtete v každé uživatelské příručce jednotlivých elektrocentrál.

Zajímavost na závěr

O elektrocentrálu se pravděpodobně můžete zajímat, pokud žijete v oblasti, kde jsou výpadky proudu časté nebo jste si splnili sen a pořídili si chatu na samotě u lesa a nebo by se vám taková šikovná elektrocentrála hodila při práci.

Jestliže o pořízení elektrocentrály uvažujete z důvodu častých výpadků proudů, zkuste nejdříve zkontrolovat váš proudový jistič, může být chyba i u něj.

Proudový jistič funguje na poměrně jednoduchém principu, do jehož detailů nebudeme příliš zacházet. Nejsme přece na hodině fyziky. Nicméně jeho princip spočívá v tom, že “hlídá” proud vystupující z fázového vodiče, který se nutně musí všechen vrátit do vodiče středního. V případě větší než předepsané odchylky dochází k odpojení chráněného zařízení od sítě.

TIP: Věděli jste, že při vedení elektřiny po domácnostech se využívá magnetické pole a nedílnou součástí tohoto systému je i elektromagnet, díky kterému dochází k rozpojení kontaktů?

Proudový jistič a jeho části kromě spotřebičů chrání i živé bytosti. Pokud se tedy vaše dítko trefí třeba hřebíkem do levé dírky zásuvky, ochrání jej před napětím větším než je 30 mA. POZOR! Při současném kontaktu fázového a středního vodiče, tedy hřebíky v obou dírkách, nepomůže ani proudový jistič.

Jestliže je váš proudový jistič v pořádku, elektrocentrálu jistě oceníte doma, na chatě i v práci. Je to prostě dobrá investice.

Autorka článku:

Alena Mrvíková, SEO optimalizace webu pro vyhledávače