Aku vrtací šroubováky

Aku vrtací šroubovák Extol Premium 8891150 12V 1300mAh

Na trhu je k dostání široká nabídka aku vrtacích šroubováků, které mají své místo nejen u profesionálů, ale také v dílně každého kutila. Oceníte je při práci v bytě i na zahradě. Jak se však v nabídce orientovat a vybrat model, který splní vaše očekávání? Pojďme si přiblížit, na co se při výběru zaměřit.

K čemu vám bude aku vrtací šroubovák sloužit

Odborníci doporučují položit si před koupí otázku: Co s akumulátorovým vrtacím šroubovákem budete dělat? Poté, co si otázku zodpovíte, měli byste být schopni najít takový model, který nebude zbytečně předražený a zároveň bude mít všechny funkce, které potřebujete. S nejlevnějšími modely si vystačíte při občasném domácím použití. Kvalitnější se vám rozhodně vyplatí, pokud plánujte nástroj používat často či dokonce denně.

Počet rychlostí

Aku vrtací šroubováky se liší počtem rychlostí. Vybrat si můžete mezi jednorychlostními, dvourychlostními a třírychlostními akumulátorovými vrtacími šroubováky, které najdete mezi profesionálním nářadím. Výběr by se měl odvíjet od toho, do jakého materiálu se chystáte vrtat. Do dřeva se například vrtá až 2000 otáčkami, velké otáčky jsou nutné také při vrtání do cihly, do kovu jsou naopak vhodné nižší otáčky.
Jednorychlostní nářadí, které většinou nabízí kolem 600 otáček za minutu, využijete ve chvíli, kdy plánujte pouze drobné domácí práce.
Dvourychlostní vrtačky s 1100 až 1500 otáčkami za minutu přijdou vhod náročnějším kutilům, jejich výhodou je také lepší chlazení při velké zátěži.

Zaměřeno na akumulátor

Nepochybně nejdůležitější součástí aku vrtacích šroubováků je akumulátor, díky kterému je nástroj plně mobilní. Tím nejpoužívanějším typem je Li-Ion baterie, která je sice dražší než Ni-Cd baterie, ale je při podobné kapacitě podstatně lehčí a navíc netrpí samovybíjením. Jejím nedostatkem oproti Ni-Cd je však skutečnost, že je citlivá na úplné vybití. Při výběru akumulátoru se zkuste proto zaměřit i na to, jestli má vestavěnou ochranu proti vybití do nuly a zda je vybavená světelnou signalizací, která hlásí, že je nutné baterii nabít.

Napětí, které se udává ve voltech (V), vyjadřuje výkon. Při drtivé většině domácích prací vám poslouží Li-Ion vrtací šroubováky s napětím do 12 voltů, které si bez problémů poradí i s vrtáním do cihly. Pro vrtání do panelu jsou vhodné 14,4V modely, přístroje s tímto napětím si poradí s náročnější prací na domě i na zahradě. A přístroje s napětím 18 V? Jsou vhodné pro profesionální využití.

TIP: Malý, ale šikovný

Aku vrtací šroubovák Narex AS 37-Li Hybro

Plánujete pouhé sestavování nábytku nebo drobné domácí práce? Mějte vždy při ruce malý, ale zároveň praktický aku šroubovák s napájením 3,6 nebo 7,2 voltů, který je cenově velmi dostupný. Některé navíc zvládnou i vrtání.