Publikováno

Staňte se královnou drobných oprav s nářadím pro ženy

Ženy mohou řídit autobus nebo stát v čele státu. Emancipace přinesla své ovoce nejen v celosvětovém měřítku, ale i v každodenním životě. Na současném trhu už se objevuje také nářadí pro ženy.

Růžové nářadí pro ženy Extol Craft 6596
Velká sada nářadí pro ženy Extol Craft

K čemu slouží dámské nářadí

Přivrtat poličku nebo si sestavit novou skříň? Pro řadu dam to už není žádný problém. Přibývá žen, které žijí samy nebo je jen nebaví neustále prosit šikovné muže v nejbližším okolí o to, aby zařídili požadované. Chcete si zkrátka poradit i bez kamaráda, manžela nebo tatínka. K tomu ovšem potřebujete vhodné nářadí.

Že by stačilo jednoduše dojít do hobby marketu a koupit si nejbližší obyčejnou vrtačku, když po ruce zrovna nemáte pohotového kutila, který ochotně přiběhne i s příslušným nářadím? Nářadí pro ženy přirozeně neobnáší pouze vydatnou dávku růžové barvy. I když ani růžový šroubovák není v současném segmentu úplnou výjimkou a podle barvy celkem spolehlivě nástroje pro šikovné slečny a ženy poznáte.

Takovéto nářadí je navíc zpravidla menší co do velikosti i lehčí svou hmotností. Lépe tak padne do drobnější ženské dlaně a vyhovuje i proto, že žena většinou disponuje menší fyzickou silou než muž.

Líbivý design ovšem nikterak neubírá na praktičnosti a funkčnosti. V tomto sortimentu najdete vše, co je doma potřeba. A co by taková správná sada měla obsahovat a jak si vlastně vybrat tu nejvhodnější? Profesionální sady s klidným svědomím můžete nechat těm, kteří se manuální prací živí. Hobby sady udělají v běžné domácnosti úplně stejně kvalitní službu.

Dámská sada nářadí Extol Lady 6595
Malá sada nářadí pro ženy Extol Lady

Šroubováky

Základem je dostatek šroubováků. To platí zejména tehdy, pokud uvažujete o sadě do ještě zcela nevybavené domácnosti.

Pokud vám tak nezůstalo nějaké to „dědictví“, které se s vámi nastěhovalo do nové domácnosti od rodičů a neprošla jste si „školou“ od tatínka, vězte, že křížový a plochý šroubovák jsou nutné minimum, které by doma mělo být. A to alespoň dva kusy od každého druhu. Užijete i další šroubováky nebo  alternativu šroubovák s bity.

Nosíte brýle nebo potřebujete občas rozdělat notebook kvůli vyčištění od prachu? V tom případě je vhodné myslet také na sadu hodinářských šroubováků, které jsou vhodné svým průměrem na nejmenší šroubky.

Kladivo

Chcete si přitlouct obrázek v obývacím pokoji a po ruce je nejvýše palička na maso? I menší kladivo najde ve vašem bytě občasné využití, dobré tedy je si zkontrolovat, zda se v sadě rovněž nachází. Nejběžnějším typem kladiva ideálním na drobné domácí práce je kladivo zámečnické. To by mělo být odlehčené do maximální váhy asi půl kila. Pak se nemusíte bát ani vylézt s kladívkem v ruce třeba na štafle.

Růžová aku vrtačka

Aku vrtací šroubovák pro ženy Extol Craft Lady
Akumulátorový vrtací šroubovák Extol Craft Lady 402401

Aku vrtačka nebo aku vrtací šroubovák, nenechte se zmást, jedná se o dva rozdílné termíny označující tutéž věc. Aku vrtačka pro svůj pohon využívá baterii, což znamená, že můžete dát sbohem překážející přívodní šňůře.

Akumulátor může být jeden nebo dva, nicméně pokud nejste zrovna vášnivým kutilem vlastnícím rozlehlý dům se zahradou a obýváte panelákový byt, určitě vám na klasické použití bude model s jedním akumulátorem stačit. Kapacita kolem 1 000 mAh představuje naprostý základ.

Lithium-iontové akumulátory zároveň dovolují nářadí odlehčit. Manipulace s nimi tak není obtížná ani právě pro ženy. Dámské aku vrtačky se navíc mohou pochlubit i ergonomickým tvarem, což činí práci ještě příjemnější. Se staršími typy baterií už se v současné době setkáte jen výjimečně, typ baterie proto není v zásadě potřeba řešit.

Kromě kapacity akumulátoru by vás mělo zajímat též jeho napětí. Běžně se hodnoty napětí pohybují v rozmezí od 3,6 do 36V. Co tato veličina znamená? Zjednodušeně můžeme říci, že čím vyšší napětí je, s tím výkonnější aku vrtačkou máte tu čest.

Kleště

Vaše sada by měla obsahovat alespoň jedny, a to kombinačky, které jsou univerzální. Dá se s nimi například vytáhnout pevně držící hřebík. U tohoto produktu se zaměřte hlavně na rukojeť. Je vhodné, aby byla pokrytá izolací, ať už z plastu či z gumy. To je nutné kvůli bezpečnosti. Hodit se mohou také štípací kleště. Doslova vyšší dívčí už pak představují siko kleště tzv. sikovky, které oceníte pro variabilitu použití i snadnou manipulaci s nimi. Kapající kohoutek s nimi zvládnete zkrotit i sama. Naopak oželet můžete ty, se kterými se sundává izolace na vodičích, to zvládnete i s nožem.

Svinovací metr

Svinovací metr pro ženy Extol Lady
Svinovací metr Extol Lady

Svinovací metr neboli pásmo patří mezi další užitečné drobnosti, které se vyplatí mít. Hlavní kritérium pro výběr je zcela jasné: přesnost. Také si vyzkoušejte, zda se vám metr dobře drží. Některé výrobky bývají opatřeny i držátkem.

Nůž

Růžový ulamovací nůž Extol Lady
Extol Lady ulamovací kovový nůž s výztuhou, 18 mm

Je potřeba zarovnat lino nebo odříznout kus koberce? Než se vydáte do kuchyně, přečtěte si, proč by ve vaší výbavě neměl chybět tzv. odlamovací nůž. Jde o univerzální pomůcku pro všechny drobné práce. Proč odlamovací? Vždy, když se otupí, odlomíte čepel a rázem máte novou ostrou hranu vhodnou nejen na řezání podlahových krytin, ale také třeba kartonu.

Klíče

Ve výbavě domácnosti nesmí chybět základní sada plochých klíčů. Praktický  a mnohostranný je klíč univerzální, díky němuž nemusíte řešit žádné rozměry. K povolování inbusových šroubů budete potřebovat také inbusový klíč (hovorově zvaný též imbus). Naopak běžný kutil s vysokou pravděpodobností může oželet sadu gola klíčů, přestože tyto sety v současné době patří mezi poměrně populární.

Vodováha

Na dráhu profesionálního zedníka se sice asi nedáte, přesto není úplně radno odsoudit vodováhu jakožto nepotřebnou zbytečnost. Zařizujete si domácnost spotřebiči nebo prostě stará pračka dosloužila a přivezli vám novou? Na vyvážení budete potřebovat právě vodováhu.