
Řešíte na první pohled složitý úkol a snažíte se najít odpověď na otázku: „Jak postupovat při vrtání?„. První neúspěšné pokusy vyvrtat do zdi díru ve vás zanechaly pochybnosti a máte chuť se vším praštit? Nedělejte to. Pro všechny kutily přinášíme unikátní a velmi pěkný článek, díky kterému bude vrtání hračka.
Na prvním místě vybavení
Před samotným vrtáním je třeba vybrat správné nářadí, tedy vrtačku s ideálním výkonem a vhodný vrták. Velký rozdíl je mezi vrtáním do zdi a dřeva. Dřevo je měkké, proto většinou postačí i drobná akumulátorová vrtačka, u zdi je to složitější a rozhoduje tvrdost navrtávaného zdiva. Do cihly požadovaný otvor vyvrtá klasická vrtačka, ale na panel je třeba tzv. příklepová vrtačka.
- U vrtáků je to obdobné – určitě nelze použít vrtáky do dřeva pro vrtání do panelu. Zaručeně je zničíte.
Samotný postup vrtání
Pokud jste zvolili vrtačku a vrták, pak můžete začít, přičemž doporučujeme následující postup:
- Dřevo – postačí aku vrtačka a klasický vrták, pozor si dejte jen na přesnost a velikost vyvrtaného otvoru.
- Měkké zdivo – použijte vrtačku bez příklepu. Stačit by měly i nižší otáčky. Vrtačkou s příklepem byste mohli vyvrtat příliš velkou díru, kterou byste poté museli pracně opravovat.
- Panel a tvrdé zdi – použijte vrtačku s příklepem.
- Plasty – používají se vrtáky do dřeva, ale na vrtačce se sníží otáčky na minimum, aby se plast nezačal tavit. U hlubších děr se při vrtání do plastu doporučuje dělat pauzy na zchladnutí materiálu.
Drobné tipy na to jak postupovat při vrtání
- Místo vrtání si dobře označte
- Nebojte se větší otvory předvrtat vrtákem s menším průměrem
- Držte vrtačku vždy kolmo ke stěně
- Tlačte v ose vrtání
- Ve výškách používejte stabilní žebřík či schůdky
- Zamezte prašnosti – lze použít vysavač a přidržet otvor trubky přímo před vrtanou dírou. Tady je logicky zapotřebí dalších rukou.
- Otvor vyvrtejte hlubší tak, aby se do něho lépe vkládala hmoždinka
Držení vrtačky
Již jsme zmínili, že je třeba držet vrtačku kolmo k vrtané ploše. Na menších součástkách nebo na ležících prknech dosáhneme ideálního kolmého sklonu díky stojanu na vrtačku. Ten určitě doporučujeme, protože umožňuje přesné vrtání otvorů a to i s ohledem na hloubku díry. Při vrtání zdi je třeba držet vrtačku tzv. kolmo od oka. Pokud si v tomto nevěříte, pak pomůže kamarád, který vaši přesnost a držení vrtačky bude kontrolovat.
- Vrtání pod úhlem – je složitější, ale lze si pomoci do požadovaného úhlu seříznutým špalíčkem
Hmoždinek se nebojte
Po vyvrtání se do otvorů často vkládají hmoždinky. Není to nic obtížného. Snad jedinou drobností může být příliš velká vyvrtaná díra. Ani u té není třeba zoufat. Na její zapravení postačí trocha sádry.
- V ideálním případě jde hmoždinka do otvoru ztuha, tedy je zapotřebí pro její vpravení použít kladívko
Existují i zdi, kdy není možné použít běžnou hmoždinku. Většinou jde o tvárnice, které v sobě mají velké množství dutin. V takových případech doporučujeme použít chemickou kotvu. Práce s ní není složitá a můžete věřit, že bude držet skvěle.
Hloubka otvorů
Důležitá je hloubka vyvrtaných děr. Příliš hluboké díry nejsou dobré stejně jako příliš mělké otvory. Ideální je v tomto stojan na vrtačku, na kterém je možné nastavit potřebnou přesnou hloubku. Druhou možností jsou prstence, které se našroubují na vrták a nepustí jej hlouběji než je požadavek. Třetí možností jsou měrné tyče, které se uchycují na tělo vrtačky.
- Pokud nechcete utrácet za tyto pomůcky, pak postačí šupléra nebo dřevěná špejle a pravítko
Vrtání nemusí být opravdovou vědou. Stačilo si přečíst náš článek a můžete začít vrtat ideální otvory. Tak neváhejte a dejte se do toho.