Publikováno

Jak vrtat do sádrokartonu

Vrtání do sádrokartonu

Vrtání je věda, tedy pokud ho chcete provádět tak, aby připevněné předměty držely dlouhodobě. A vrtání do sádrokartonu není výjimkou. Proto jsme se rozhodli pro sepsání postupu, který vám umožní bez problémů přidělat obrázek nebo třeba poličku do sádrokartonu. Na jednotlivé kroky se spolu podívejme v následujícím článku.

Základem je vybavení

Jako první vyberte správné vybavení, tedy vrtačku se správným výkonem a vrták, který je ideální pro vrtání do sádrokartonu. Sádrokarton není tvrdý, proto často postačuje i akumulátorová vrtačka menšího výkonu. Vrtejte na nízké otáčky s vypnutým příklepem. Tak sádrokartonovou příčku nepoškodíte.

A co vrtáky?

U vrtáků do sádrokartonu platí jednoduché poučení. Je možné použít téměř každý vrták, protože sádrokarton je relativně měkký materiál. Proto doporučujeme hledat ty, jejichž cena vám bude vyhovovat a nezatíží váš rodinný rozpočet. Opravdu by měly dostačovat i ty levnější.

Postup vrtání do sádrokartonu

Jak tedy vrtat do sádrokartonu? Postup vrtání do sádrokartonu je podobný jako do jiných materiálů. Není tak náročný, přesto si základní kroky zkusíme shrnout:

  • Označení místa vrtání – u sádrokartonu je důležité si předem označit místo, kde chceme otvor vyvrtat.
  • Menší vrták na počátek – i u sádrokartonu je možné si předvrtat menší otvor předtím než začneme vrtat větším tzv. naostro.
  • Vypněte příklep a nastavte nižší otáčky
  • Vrtačka kolmo ke stěně
  • Tlak v ose – na vrtačku tlačte v ose vrtání. Otvor pak bude naprosto precizní.
  • Stabilní podklad – při vrtání je velmi důležitý podklad, na kterém stojíte, proto doporučujeme stabilní schůdky, popř. žebřík.
  • Zachycení odpadu při vrtání – i při vrtání do sádrokartonu vzniká odpad. Není ho tolik jako u zdiva, ale je velmi jemný. Proto použijte vysavač, jehož trubku přidržíte u vrtaného otvoru a prach zachytíte. Zabráníte tak jeho zanesení do vrtačky.
  • Zavrtávací hmoždince předvrtejte otvor – zašroubuje se přímo do sádrokartonu.
  • Rozpěrné hmoždince musíte provrtat otvor skrz – na druhé straně desky se roztáhne a zafixuje.

Tip pro držení vrtačky

Vrtání do sádrokartonu není tak těžké, protože jde o materiál, do kterého se otvor dá udělat i akumulátorovou vrtačkou. Nejen u ní je však důležité správné držení. To by mělo být kolmého sklonu, což není snadné. Proto těm, kteří si nevěří, doporučujeme využít kamaráda, který bude kontrolovat a slovně navádět tak, aby jste tzv. neujeli. 

  • Pro vrtání pod úhlem je možné jako pomůcku využít seříznutý špalíček

Jaké hmoždinky do sádrokartonu?

Montáž hmoždinky do sádrokartonu

Pro uchycení vrutu do sádrokartonu potřebujete hmoždinku. V nabídce mnoha kutilských obchodů jsou speciální hmoždinky do sádrokartonu. Šroubovací nebo rozpěrné. Běžné hmoždinky do zdiva nebudou dobře držet a dokonce můžou sádrokartonovou desku roztrhnout.

Otvory a jejich hloubka

Při vrtání do sádrokartonu se nemusíte bát hloubky otvoru. Důležité je vrtat tak, aby vzniklý otvor měl potřebnou hloubku pro zavrtávací hmoždinku. Pro rozpěrnou hmoždinku musíte desku provrtat skrz.

Vrtání do sádrokartonu je snadné, pokud si dáte pozor na správně zvolené náčiní a držení vrtačky.