Aku šroubováky

Aku vrtací šroubovák Narex AS 37-Li Hybro


Narex AS 37-Li HYBRO kombinuje akumulátorové a manuální použití

Aku šroubovák patří k základní výbavě každého kutila i řemeslníka. Na trhu je však k dostání řada aku šroubováků, které se liší svými parametry, a výběr toho pravého může být pěkně tvrdým oříškem. Jak vybrat ten, který vyplní vaše představy? V první řadě je důležité uvědomit si, na co jej budete používat. Jiný přístroj oceníte v paneláku, jiný v domě se zahradou a ještě jiný při profesionálním užití.

Vlastnosti aku šroubováku

Mezi základní parametry, které byste měli před výběrem prostudovat, patří konstrukce akumulátorového šroubováku, typ akumulátoru, napětí, krouticí moment, počet rychlostí, doplňkové funkce a příslušenství a v neposlední řadě cena.

Konstrukce

Aku šroubovák Extol

O tom, jak vám půjde práce od ruky, z velké části rozhoduje to, jak vám aku šroubovák padne do ruky. Komfort při držení vám zajistí velikost nářadí i ergonomické provedení. A nenechte se zmást, i malé vyhotovení zvládne velkou práci a je navíc velmi praktické.

Materiál

Tělo aku šroubováku bývá vyrobeno z tvrdého plastu, který je velmi odolný, a rukojeť bývá často pogumovaná. Pogumování jednak tlumí vibrace, a jednak zabraňuje tomu, aby vám nářadí vyklouzlo z ruky.

Hmotnost

Pozornost byste měli věnovat také hmotnosti, především při delší práci vám přijdou vhod modely od 300 do 500 g, výkonnější modely mohou vážit až 800 g.

Akumulátor

Akumulátor Extol Craft

TIP: Pokud plánujte celodenní práce, jistě uvítáte aku šroubovák se dvěma akumulátory. baterii můžete dokoupi i samostatně.

Jedna z největších výhod aku šroubováku? Skutečnost, že je díky akumulátoru plně mobilní. A právě baterie si zaslouží velkou pozornost. V široké nabídce akumulátorových šroubováků najdete tři typy baterií: Li-Ion, NiCd a NiMh.

  • Li-Ion akumulátor je nejčastěji používaným typem. Jeho předností je dlouhá životnost, vyšší poskytované napětí, paměťový efekt i větší kapacita. Za nevýhodu je možné považovat vyšší cenu.

  • NiCd akumulátor je odolný proti vybíjecímu procesu a má výbornou proudovou zatíženost, trpí však paměťovým efektem.

  • NiMh akumulátor je kompromisem mezi dvěma předchozími typy. Je levnější než Li-Ion a oproti NiCd trpí méně paměťovým efektem, ale má nižší proudovou zatíženost.

Kapacita a napětí akumulátoru

Aku šroubovák Narex

Mezi nejdůležitější vlastnosti akumulátoru patří kapacita a napětí. Kapacita se udává v mAh či Ah. Čím je vyšší kapacita, tím je vyšší výdrž na jedno nabití. Průměrná kapacita je mezi 1500 až 2000 mAh.

Napětí se udává ve voltech (V) a platí, že se vyšší napětí rovná většímu výkonu akumulátoru. Napětí aku šroubováků se pohybuje mezi 4 V až 36 V. Dostačující hodnota napětí nástroje pro domácí použití je do 15 V.
Důležitou otázkou je také délka nabíjení, průměrně se akumulátory nabíjí zhruba 30 minut, výkonnější modely se však můžou nabíjet až 90 minut.

Krouticí moment

Krouticí moment udává sílu nástroje. Jeho jednotkou je newtonmetr (Nm). Obecně se dá říci, že 1 Nm = působení hřídele silou 1 newton na bod vzdálený v ose 1 metr. S jakými hodnotami se setkáte? Levné nástroje pro domácí využití nabízejí hodnoty do 10 Nm, hodnoty dražších modelů se pohybují mezi 25 až 30 Nm. Krouticí moment profesionálních  rázových utahováků dosahuje 150 Nm a více.

Počet stupňů rychlosti

K dostání jsou jednorychlostní a dvourychlostní aku šroubováky. Jednostupňové jsou vhodné pro méně náročnou práci, dvoustupňové jsou výkonnější a jsou vhodné i na náročnější práci.

Doplňkové funkce a příslušenství

Aku šroubovák Black & Decker

Při práci oceníte i některé z doplňkových funkcí a příslušenství, ke kterým patří například LED osvětlení, indikátor chodu a nabití, automatická aretace vřetene, která umožňuje ruční utahování a povolování šroubů, spona na pásek a sady bitů. Mezi praktické funkce patří elektronická ochrana akumulátoru či funkce příklepu u vrtacích šroubováků. Vhodným doplňkem je také úhlový a excentrický nástavec, který se hodí ve chvíli, kdy potřebujete použít šroubovák v hůře dostupných místech.

Cena

Co se týče ceny aku šroubováků, některé modely pořídíte již za cenu okolo 500 Kč, ty dražší stojí více než 2500 Kč. Víceméně platí, že čím nižší cena, tím nižší výkon. Nejlevnější nářadí se hodí na občasné domácí použití, pokud do aku šroubováku investujete více než 2500 Kč, získáte nástroj, který je možné ve většině případů označit jako profesionální.