Publikováno

Víte jaké (ne)výhody nabízí monokrystalické a polykrystalické solární panely pro domácnost?

Plánujete rozsáhlou rekonstrukci domu nebo začínáte stavět pasivní dům? Není od věci začít přemýšlet nad umístěním solárních panelů i na vaši střechu!

V poslední době se často mluví o zdražování elektřiny a energií a ne jeden obyvatel Česka se bude snažit v nadcházejícím zimním období ušetřit korunu. Není proto úplně od věci začít přemýšlet o solárních panelech. Znáte však výhody a nevýhody solárních panelů a jejich druhy?

Solární panely můžete využít nejen k výrobě elektřiny, ale také na ohřev vody nebo přeměně sluneční energie na elektrickou pomocí fotovoltaického článku.

Není solární panel jako solární panel

Pokud jste rozhodnutí pustit se do změny a pořídit si solární panely, měli byste vědět, že není solární panel jako solární panel. Většina solárních panelů je vyrobena z křemíku, přesto se od sebe liší svými vlastnostmi.

Nejčastěji se setkáte s 3 typy solárních panelů, a to:

  • monokrystalické panely
  • polykrystalické panely
  • amorfní panely

Monokrystalické solární panely

Monokrystalické solární panely se vyrábí řezáním tenkých plátků z jednoho krystalu křemíku. Jejich výroba je náročná, ale díky složitější technologii výroby mají monokrystalické solární panely hned několik výborných vlastností, které jistě oceníte. Na první pohled tyto solární panely poznáte podle typické černé barvy.

Monokrystalické solární panely jsou ty nejvíce účinné, za ideálních slunečních podmínek dosahují nejlepšího výkonu ze všech na trhu dostupných solárních panelů. Nevýhodou je samozřejmě vyšší pořizovací cena těchto solárních panelů.

Polykrystalické solární panely

Polykrystalické solární panely, jak už název napovídá, se vyrábí z panelů křemíku, které obsahují větší množství malých křemíkových krystalů. Typické jsou svojí modrou barvou.

I když co se týče technologie výroby, rozhodně není v porovnání s monokrystalickým solárním panelem tak náročná, neznamená to, že na trhu nenaleznete kvalitní polykrystalické solární panely.

I polykrystalické solární panely nabízí výhody, díky kterým se určitě vyplatí zvážit jejich pořízení. Zvlášť pokud vaše střecha neumožňuje ideální umístění panelů proti slunci. Polykrystalické panely totiž dokáží zachycovat díky své struktuře i světlo přicházející z ostřejších úhlů.

Amorfní fotovoltaické panely

Amorfní fotovoltaické panely, nebo-li tenké vrstvy jsou polovodivé látky, které se nanáší na pevný povrch. Tyto panely se vyznačují sice nejnižším výkonem a přeměnou sluneční energie na elektrický proud, na druhou stranu se ale jedná o velmi lehké panely, které je na sebe možné dokonce vrstvit.

Jejich instalace je velmi flexibilní a hodí se nejen pro rodinné domy s velkou střechou, ale také pro karavany nebo velké průmyslové haly.

Jak funguje fotovoltaická elektrárna?

Slunce, nejbližší hvězda naší planety Země, dokáže ohřívat celou naší planetu a jeho energie se dá využívat i pro výrobu elektrické energie. Jak to celé ale funguje?

Solární fotovoltaické elektrárny využívají fotoelektrického jevu. Ve chvíli, kdy fotony ze světelného paprsku dopadají na fotovoltaický panel, vzniká stejnosměrný elektrický proud.

Důležitou součástí fotovoltaické elektrárny je také střídač, který ze stejnosměrného proudu vytváří proud střídavý, takový, který můžete využívat ve své domácnosti k napájení nejrůznějších elektrospotřebičů.

Tip: Podobně jako fotovoltaické články dokáží přeměnit energii na elektřinu to umí také elektromagnet, i když na poněkud odlišném principu. Víte, jak elektromagnet funguje?

Výhody solárních panelů

Jako všechno i solární panely někteří domů chtějí, jiní o nich nechtějí ani slyšet. Jaké jsou však výhody a nevýhody solárních panelů? Nejprve se společně podíváme na výhody, které vás možná přesvědčí o jejich pořízení.

Ušetříte peníze

I když počáteční investice do fotovoltaiky vychází na několik stovek tisíc korun, když to vezmete kolem a kolem, celkově se vám tato investice vrátí a na konec ještě ušetříte. Čerpání solární energie se totiž rozhodně podepíše na vašich výdajích za elektřinu.

Na tom, jak rychle se vám může investice do solárních panelů vrátit, se podepisuje několik faktorů. Mezi ty hlavní patří:

  • Pořizovací cena, cena instalace, střídače, rozvaděče a dalších komponentů
  • Místo, kde žijete, kolik sluneční energie mohou solární panely využívat
  • Cena elektrické energie, kterou dnes nakupujete

Tip: Věděli jste, že ušetřit můžete prostřednictvím dotací i na instalaci fotovoltaiky na vaší střechu?

Nízké náklady i na provoz a údržbu

Zároveň se nemusíte bát ani nákladů na provoz a údržbu. I tyto náklady jsou totiž nízké. Životnost solárních panelů se uvádí v desítkách let a jejich poruchy se objevují čím dál tím méně často. Jediné, co je třeba zajistit, je pravidelná servisní prohlídka. Nic víc.

POZOR! V případě umístění solárních panelů na ploché střechy vodorovně, je třeba solární panely čistit. Ztrácí totiž vlastnost samočištění díky vodorovnému umístění.

Rychlá instalace

I když se instalace solárních panelů může zdát na první pohled poměrně náročná, ve skutečnosti vás žádná velká přestavba a složitá instalace nečeká. Někteří zdatnější jedinci zvládají s pár radami instalaci i svépomocí. Dejte však při práci se solárními panely i jiných elektroinstalačních pracech pozor na svou bezpečnost.

Obecně se doporučuje instalace přímo na střešní krytinu ve sklonu cca 15° na sedlových střechách. Na ploché střechy se solární panely umísťují vodorovně se speciální kovovou konstrukcí k přizvednutí panelů.

Ochrana životního prostředí

Zajímáte se o ochranu životního prostředí? V tom případě vás fotovoltaika pravděpodobně nadchne. K provozu fotovoltaické elektrárny totiž nepotřebujete nic víc než solární panely a sluneční svit.

Jedná se tedy o dlouhodobě udržitelný zdroj získávání elektrické energie, pokud tedy pomineme materiál, z kterého jsou vyrobeny solární panely a jejich problematická recyklovatelnost.

Soběstačnost

Pro mnoho lidí je v dnešní době velkým lákadlem soběstačnost, kterou solární panely na střeše domu mohou domácnosti do určité míry poskytnout. Díky fotovoltaickému systému nemusíte být na dodávkách elektřiny z veřejné sítě závislí, využívat můžete pouze vlastní energii.

Nevýhody solárních panelů

Všechno má svůj rub i líc a své nevýhody mají i solární panely. Právě některé nevýhody jsou často důvodem, proč se někteří lidé dívají na fotovoltaiku skrz prsty a stále k ní nezískali důvěru. Jaké nevýhody to jsou?

Vysoká prvotní investice

O investici a finanční stránce solárních panelů jsme se společně bavili už v odstavcích o výhodách solárních panelů. Co se peněz týče, nevýhodou zůstává prvotní vysoká investice. Ta se může vyšplhat klidně až na 700 000 Kč.

Záleží samozřejmě také na variantě fotovoltaického systému, kterou zvolíte. Nejdražšími variantami jsou takové fotovoltaické systémy, které umožňují ukládat vyrobenou solární energii na horší časy, kdy slunce nesvítí. Tato energie se ukládá do speciálních baterií.

Tip: Věděli jste, že skladování elektrické energie umožňují i přečerpávací vodní elektrárny?

Nevyplatí se každému

Pokud někdo říká, že se mu fotovoltaika nevyplatí, nemusí to být za každou cenu výmluva, díky které se může člověk vyhnout dalšímu hovoru o solárních panelech. Některým lidem se skutečně nevyplatí.

Solární panely využívají k výrobě energie sluneční svit a čím méně slunečního záření se k solárním panelům dostává, tím nižší mají výkon. Jak tedy vypadají ideální podmínky pro fotovoltaický systém?

  • I když se dá fotovoltaika instalovat i na ploché střechy, ideální podmínky vytváří šikmé střechy se sklonem okolo 35°
  • Domy orientované na jih, s co nejnižším zastíněním okolních stromů či budov
  • Domy ve vhodných klimatických podmínkách, ty v České republice jsou poměrně kolísavé, nejvíce slunečního svitu v rámci ČR naleznete na jižní Moravě

Další výhody a nevýhody

+ sluneční energie je obnovitelný zdroj
+ sluneční energie je snadno dostupná
+ jedná se o neustále se zlepšující technologii

– nestabilní zdroj energie
– dražší skladování energii
– estetické hledisko, solární panely nejsou úplně vzhledné

Teď už znáte obě strany solárních panelů a my věříme, že vám to pomůže se rozhodnout v otázce jejich pořízení. Ať už o fotovoltaickém systému uvažujete pro provoz zahradní či kutilské dílny nebo rovnou celé domácnosti, může se tento udržitelný systém získávání elektrické energie stát užitečným pomocníkem.

Autorka článku:

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz, Optimalizace webu pro vyhledávače

Fotka od Ulrike Leone z Pixabay