Publikováno

Jak vrtat do obkladů

Vrtání do kachliček

Obklady se nejčastěji nacházejí v koupelně a kuchyni, kde velmi dobře plní svou funkci. Mnozí z nás však nemají rádi jen jednotvárně obložené stěny, ale rádi si je ozdobí například zrcadlem nebo rodinným portrétem. V takových případech je v naprosté většině třeba vrtání, které s sebou přináší určité obtíže. I proto se pojďme společně podívat na to, jak vrtat do obkladů.

Jaký vrták použít?

Jak vrtat do obkladů

Pro vrtání do obkladů a to jak keramických, tak glazovaných je třeba volit jeden jediný vrták, protože vrtáky do železa nebo dřeva jsou k ničemu. Ideální volbou je tak vrták diamantový, který je sice relativně drahý, ale službu odvede naprosto nejlépe.

  • Jen v málo případech je možné použít vrták do betonu. Je sice účinný a dírku s ním vyvrtáte, ale riskujete prasknutí kachličky

Jak jsme zmínili diamantové vrtáky vás sice budou stát o něco více peněz, ale jejich použití pro vrtání do obkladů je tou nejlepší volbou, protože neriskujete jejich zničení. Zásadní výhodou diamantového vrtáku je:

  • rychlé a přesné vrtání
  • minimální riziko praskání křehkých obkladů
  • možnost použít vyšší otáčky – až 1000 za minutu – doporučujeme však používat otáčky nižší, u kterých neriskujete, že obklady popraskají

Jak vrtat do kachliček?

Příprava na vrtání

Pro vrtání do obkladů je celkem důležitá správná příprava místa, kde chceme dírku vytvořit. Po stanovení místa, kde chceme otvor vyvrtat si ho označíme křížkem, do kterého si pro snazší navedení vrtáku uděláme malý důlek. Jednodušší je to u neglazovaných dlaždic, do kterých důlek vytvoříte ostrým předmětem. Složitější je to u glazovaných obkladů, kde doporučujeme:

  • Pomocí řezného kotoučku do skla vytvořit dva kolmé vrypy, které zabrání nepříjemnému sklouzávání vrtáku v počátku vrtání
  • Uprostřed těchto vrypů následně uděláme pomocí nabroušeného drátu nebo starým nebozízkem důlek, do něhož následně umístíme hrot vrtáku

Samotné vrtání

Pro vrtání do obkladů v žádném případě nepoužíváme příklep. Obklady jsou velmi křehké a tenké, což by znamenalo pro vrtání příklepovou vrtačkou jejich jednoznačné prasknutí. Použijeme tedy běžnou vrtačku, kterou osadíme diamantovým vrtákem a začneme vrtat na nízké otáčky, které zabrání zničení hrotu a také prasknutí kachličky. Mimo to doporučujeme obrnit se trpělivostí.

  • Glazované dlaždice je třeba vrtat na velmi nízké otáčky, tedy do 600 otáček za minutu. Při vyšších by hrozilo popraskání glazury, které by vedlo k vytvoření ošklivých map v okolí díry.

Závěr

Vrtání do obkladů je pro domácího kutila něco s čím se určitě dokáže vypořádat. Postačilo si přečíst náš článek, zajít si koupit správný diamantový vrták a obrnit nervy trpělivostí. Ano, až tak je to jednoduché. Proč se tedy bát? Asi jen proto, že je to o trošku náročnější než vrtat do dřeva nebo plastu, ale to neznamená, že by to s našimi radami nebylo možné zvládnout. Tak neváhejte a zkuste to třeba ve své koupelně, kde je dostatek místa pro nové krásné zrcadlo nebo i rodinný portrét, který neponičí trocha vlhkosti.