
Obsah článku
Možná si říkáte, že vás vrtání do kamene nemůže potkat. Je to přeci jen činnost, která není tak častá? Opak je pravdou. Setkat se s ní může téměř kdokoli a jen správný postup vrtání vás dovede ke kýženému výsledku. Tím bývá správně vyvrtaný otvor bez poškození okolního povrchu kamene. Základem je výběr vrtáku a znalost tvrdosti a dalších vlastností kamene, do kterého vrtáte. O tom všem a mnoha dalších radách a tipech se dočtete v našem článku o tom: „Jak vrtat do kamene?„.
Základní poučení jak vrtat kámen
Vrtání do kamene není úplně snadné, protože je odvislé od druhu kamene, do kterého chcete vrtat. Neméně důležitý je i výběr vrtáku. Zjednodušeně lze napsat, že pro vrtání do kamenů, které nejsou tak tvrdé jako jsou břidlice, pískovce nebo vápence postačí běžná vrtačka a vrták do betonu s karbidovou destičkou na hrotu. Odolnější wolframový vrták budete potřebovat v případě, že se rozhodnete navrtat díru do kamenů podobných sklu jako je např. obsidián. Ještě tvrdší a náročnější je vrtání do tzv. rudných hornin jakými jsou hematit nebo krevel, tady doporučujeme využít kvalitního vrtáku do železa.
- Nejsložitější a nejdražší to bude u vrtání děr do křemene nebo žuly. Ty jsou velmi tvrdé a odolné a je třeba zakoupit drahý diamantový vrták
Postup vrtání do běžných kamenů
Mezi běžné kameny řadíme ty, které se využívají do podezdívek nebo okrasných skalek. Často mají břidlicový, pískovcový nebo vápencový charakter a pro jejich navrtání postačí běžný vrták do betonu. Samotné vrtání do těchto kamenů se neliší od vrtání do betonu. Pozor si dáváme na:
- pravidelné chlazení vrtáku – ideální jsou krátké přestávky v průběhu vrtání, které zajistí ochlazení karbidového hrotu
- kolmé vrtání a pevné držení vrtačky – platí pravidlo, že vrtáme hrotem nikoli stranami vrtáku
- správnou volbu délky vrtáku – pro hluboké díry do kameny je třeba zakoupit dlouhý vrták, se kterým je třeba pracovat velmi opatrně, protože je náchylný na zlomení. Tlak při vrtání u tohoto typu vrtáku je nutné vyvíjet pouze ve směru jeho osy. Boční tlak by způsobil jeho zlomení.
Postup vrtání do tvrdých kamenů
Mezi tvrdé kameny řadíme především žulu, různé druhy živců, mramor a mnoho dalších. Do těchto kamenů je vrtání velmi náročné a používá se pro něj výhradně speciálních diamantových vrtáků. Tyto vrtáky jsou obtížněji sehnatelné a jejich cena je poněkud vyšší. Pohybuje se v řádech vyšších stovek korun. U těchto druhů vrtáků je důležité pravidelné chlazení, protože se zahřívají o mnoho více než ty běžné. Proto je v sadě s nimi dodáváno chladící zařízení, které obsahuje chladicí roztok.
- Rada – pokud nemáte chladící zařízení, pak na ochlazení diamantového vrtáku využijte zahradní hadici a studenou vodu z ní
Nebojte se diamantové frézy
Profesionálním nástrojem, který se využívá pro vrtání do těch nejtvrdších kamenů je diamantová fréza. Té není třeba se obávat, protože dnes se tyto frézky dodávají v sadách a přichytávají se přímo do vrtačky. Důležité je pouze to, zda chceme vrtat suchou nebo mokrou cestou. V obou případech je potřeba voda, ale za sucha jí je opravdu malé množství.
A jak vypadá samotné vrtání diamantovou frézou? Od běžného vrtání se příliš neliší, jen jej doporučujeme kombinovat s vlhčením, ke kterému je možné využít běžný plastový kelímek s vodou nebo speciální vodní přísavka. Jen díky vlhčení docílíte rychlejšího vrtání, protože přestávky na zchladnutí nebude třeba dělat tak často. Samotný postup vrtání „diamantem“ vypadá následovně:
- připevněte frézu na vrtačku
- zapněte vrtačku
- přiložte frézku ke kameni a lehce ji nakloňte – tímto způsobem vytvoříte potřebnou drážku
- následně vrtejte krouživým pohybem
- frézu v průběhu vrtání ochlazujte v kelímku s vodou
Co říkáte, že to vrtání do kamene není tak složité po přečtení našich rad a doporučení? Věříme, že nyní si poradíte s kamenem jakékoli tvrdosti.