
Obsah článku
Jak vrtat do panelu? Pro mnohé možná noční můra, které by se raději vyhnuli, ale někdy to není možné. Přitom strach není na místě, stačí vybrat správné nástroje a můžete se do toho vrhnout. Pokud si však stále nejste jistí, pak tu pro vás máme článek, ve kterém se o vrtání do panelu dozvíte všechny potřebné informace.
Čím vrtat do panelu
Menší díra – příklepová vrtačka
Pro vrtání menších děr do panelu pro uchycení obrázků vám postačí příklepová vrtačka s vidiovým vrtákem. Přestože se v návodech dovíte, že tento druh vrtacího nářadí je vhodný spíše do cihel, tak malé díry zvládne i do panelu. Obrňte se však notnou dávkou trpělivosti, protože beton je schopen příklepu odolávat relativně dlouho.
Vrtací kladivo – jasná volba
I kvůli zmíněnému výše bychom doporučovali pro vrtání do panelu volit vrtací kladivo, které je finančně přibližně stejně nákladné jako běžná vrtačka. Pro vrtání do panelu je vhodné tzv. SDS uchycení vrtáků, díky kterému nedochází k protáčení vrtáků a umožňuje i jejich rychlou výměnu. Pokud se ptáte na materiál vrtáků, pak je to většinou tvrdokov, který obsahuje v hrotu destičku slinutého karbidu. Tyto vrtáky můžeme rozdělit dle způsobu využití na:
- dvoubřité – nejjednodušší, který by měl postačovat pro jakékoli domácí vrtání
- čtyřbřité – využívají se pro profi vrtání
- průrazové
- duté vrtací korunky
A co hmoždinky?
Náčiní již máme zvoleno a můžeme vrtat. Co však dáme do vyvrtané díry? Jsou to hmoždinky, přičemž ty do betonu bývají kratší, aby se nemuselo vrtat příliš hluboko kvůli případné kolizi s kovovou výztuží. Možné je použít i tzv. natloukací hmoždinky, které se používají ro uchycení elektrikářských lišt, popř. sádrokartonových profilů. Poslední třetí možností mohou být kovové rozpěrné hmoždinky. Všechny jsou pro vrtání do betonu velmi dobré, je tedy na vás, jaké vyberete.
Kde a kdy být opatrní?
Při vrtání do betonu je třeba vzít v úvahu to, že jde o relativně hodně hlučnou záležitost. I proto bychom měli mít na paměti, že naši sousedi nebudou příliš nadšení. I proto v žádném případě nevrtáme v době nočního klidu a zároveň si pečlivě prostudujeme domovní řád panelového domu, kde by právě zmínka o vrtání mohla být. Většinou je vrtání omezeno na všední dny, o víkendu bývá zakázáno.
Jak vrtat do panelu krok za krokem
Jak tedy na samotné vrtání do panelu krok za krokem?
- Vyznačte si místo vrtání
- Zkontrolujte průběh vedení elektrických kabelů, případně odpojte v místnosti elektrický proud
- Špičkou hřebíku si do zdi připravte malý důlek
- Vrtejte vždy kolmo ke stěně
- Použijte tyčovou zarážku, která reguluje hloubku díry
- Dělejte pravidelné pauzy při vrtání pro ochlazení vrtačky
- V případě kolize s kovovým profilem vypněte příklep a vrtejte vrtákem na kov
- Odsávejte prach z vrtání vysavačem
Někdy to jde bez vrtání
Pokud vám přijde, že panel vrtačkou nebo vrtacím kladivem neprorazíte, pak existují i jiné možnosti. Nikdy však nejsou stoprocentní. Takovým příkladem jsou přísavky, které velmi dobře drží na hladkých stěnách. Nejlépe z hlediska nosnosti vycházejí přísavky, které se přichytávají vakuovou pumpičkou. Mezi další varianty patří:
- Lepené držáky na ručníky atp.
- Lepené držáky do sprchových koutů
- atp.
Dobrá rada na závěr
Vrtání do panelu není snadné. Přesto jej využívá mnoho nájemníků panelových bytů, kteří potřebují pověsit obraz, lampičku nebo uchytit závěsnou skříňku. Důležité je však nemyslet pouze sám na sebe, ale o svém záměru vrtat informovat své sousedy. Ti určitě v prvopočátku nebudou nadšení, ale jistě pochopí, že bez vrtání svůj byt nezkrášlíte a domluví se s vámi na čase vrtání a možná i poradí, jak na to jít ve vašem panelovém domě nejlépe. Bez potřeby vrtat je vše snazší a lepší, když už ale musíte, pak je lépe komunikovat vše předem.