Publikováno

Aku vrtačky pro ženy – jak si vybrat tu pravou?

Potřebujeme připevnit poličku či přivrtat obraz. Vrtačka ve většině domácností ke slovu alespoň občas přijde. Co když ale nemáte po ruce muže, který by s ní uměl zacházet?

Aku vrtací šroubovák pro ženy Extol Craft Lady
Akumulátorový vrtací šroubovák Extol Craft Lady 402401

V čem se liší vrtačka pro ženy

Ať už proto, že žijete sama a nemůžete si o pomoc požádat manžela nebo tatínka. Nebo docela prostě proto, že manžela máte a ten vám za posledního půl roku už potřetí slíbil, že to ale opravdu udělá. Není důvod, proč byste vrtačku nemohla do ruky vzít sama.

Zapomeňte ale na nářadí, které vídáte běžně u mužů. Existují totiž speciální aku vrtačky pro ženy. V čem jsou jiné (a lepší)? Většinou je poznáte už na první pohled podle charakteristické růžové barvy. To je samozřejmě spíše kosmetická záležitost, abyste v obchodě dlouho netápala, že právě tahle vrtačka je určená vám. Na designu v tomto případě zas až tak nezáleží.

Aku vrtačka pro ženy je jim především svou ergonomií, podobně jako jakékoli jiné nářadí pro ženy, lépe přizpůsobena. Je proto drobnější, lehčí a tvarovaná tak, aby vám dokonale padla do ruky.

Neocenitelným pomocníkem jsou doma rozhodně akumulátorové vrtačky nebo akuvrtačky, které zvládnou vrtat i šroubovat.

Co má umět aku vrtačka

Rukojeť

Detail rukověti aku vrtačky Extol Lady

Ta by měla nejen splňovat nároky na ergonomii práce, ale také být vyrobena z vhodného materiálu, který dokáže účinně eliminovat veškeré vibrace. Zpravidla se k tomu využívají speciální měkčené materiály.

Akumulátor

Na rozdíl od těch běžných mají aku vrtačky integrovaný akumulátor. V praxi to znamená, že k nim nepotřebujete přívodní šňůru. Proto nejste při práci tolik omezena tím, zda máte přístup ke zdroji energie.

Nejpoužívanějším typem akumulátoru je v současné době Li-Ion, stále se také objevují Ni-Mh. V praxi už se skoro nepotkáte se starším Ni-Cd akumulátorem. Li-Ion akumulátory jsou dostatečně výkonné a donedávna se o tomto typu akumulátorů také soudilo, že oproti starším typům netrpí paměťovým efektem, to ale tak úplně pravda není.

Prvořadá je tak samozřejmě hlavně kapacita akumulátoru a jeho životnost. Průměrnému domácímu kutilovi bude pro běžné použití stačit základní kapacita v rozmezí 1,5 až 2 Ah. S kvalitnější baterií se pojí vyšší ceny, nicméně akumulátor jednoznačně déle vydrží a vy tak nebudete omezovány při práci.

Akumulátor s nabíječkou pro akuvrtačku Extol Lady
Akumulátor a nabíječka

Doba nabíjení

Podstatná je i doba nabíjení. V průměru by se vrtačka měla znovu nabít asi za 4 až 5 hodin. Dobu nabíjení lze zkrátit na méně než polovinu, pokud můžeme využít funkci rychlonabíjení. Tento bod zároveň souvisí s předešlým odstavcem, musíme počítat s tím, že akumulátor s vyšší kapacitou se bude nabíjet déle.

Kroutící moment

Tím dalším podstatným, co by nás u konkrétní vrtačky mělo zajímat, je kroutící moment. Ten udává sílu otáčení vrtačky a stanovuje se v newtonmetrech značených Nm. U některých modelů se dá variabilně nastavit, což je užitečné, pokud nevíte, k jakému účelu přesně budete vrtačku potřebovat.

Nastavení otáček

Plynulá regulace otáček je možná u všech dnešních modelů. U pokročilejších zařízení pak máme možnost využít dva stupně, to znamená u dámské vrtačky zpravidla maximálně 1500 otáček. Vícerychlostní vrtačky už se v domácích podmínkách většinou neobjevují, jedná se spíše o profesionální přístroje, čemuž odpovídá i jejich pořizovací cena. Pro běžné domácí použití vám dvourychlostní vrtačka stačí. Samozřejmostí moderních vrtaček je také levý a pravý chod.

Sklíčidlo

Moderní sklíčidla jsou většinou rychloupínací. Slouží pro rychlou výměnu nástroje. Vrták lze upnout jednoduchým několikanásobným otočením vnějšího pláště sklíčidla.

LED osvětlení

Není úplně nezbytnou funkcí, kterou by vaše vrtačka musela mít, ale rozhodně vám zpříjemní a usnadní práci. Díky LED osvětlení si poradíte i s činností ve tmavých koutech a jiných špatně osvětlených prostorách.

Prodejní balení akuvrtačky Extol Lady