Akumulátory a nabíječky

Akumulátor Extol Industrial 8791110B 18V

Důvodem, proč jsou aku vrtačky mezi kutily i profesionály tak oblíbené, je skutečnost, že nejsou odkázány na přívod energie, a jsou tedy zcela mobilní. Za to vděčí akumulátoru, který je bezesporu nejdůležitější součástí přístroje. Jaké jsou na trhu k dostání typy baterií do aku vrtaček? A na co se při výběru zaměřit? Poradíme vám.

Mladá žena drží aku vrtačku směrem vzhůru

Typ akumulátoru


Ni-Cd
akumulátor najdete především u starších a levnějších modelů aku vrtaček. Jeho výhodou je, že jde využívat až do úplného vybití, za nedostatky se považuje nízká kapacita i omezená životnost.Co se týče baterií do aku vrtaček, můžete se setkat se třemi typy. V široké nabídce je takové nářadí, které disponuje Ni-Cd, Ni-Mh a Li-Ion akumulátorem. Jaké jsou přednosti a nedostatky jednotlivých typů akumulátorů?

  • Ni-Mh akumulátor se společně s Ni-Cd akumulátorem přestal v roce 2017 vyrábět, najdete jej tedy u starších modelů, které se doprodávají. Jeho předností je vysoká kapacita a záporem malé napětí.

  • Li-Ion akumulátor je v současnosti nejpoužívanějším a nejmodernějším typem baterie. Nabízí nízkou hmotnost, vysoký výkon, velkou kapacitu a bezúdržbové provedení, jeho negativem může být vyšší cena.

Napětí akumulátoru

TIP: Náhradní baterie do aku vrtačky

Při nepřetržité práci jistě oceníte aku vrtačku se dvěma akumulátory. Zatímco s jedním budete pracovat, náhradní baterie se bude nabíjet.

Jednou z klíčových vlastností baterií do aku vrtaček je napětí, které se udává ve voltech (V), přičemž platí, že čím vyšší je napětí, tím vyšší je i výkon. Na trhu jsou k dostání nástroje s napětím v rozsahu od 3,6 V až po 36 V. Pokud hledáte aku vrtačku pro domácí použití, vystačíte si s napětím akumulátoru do 15 V.
S napětím je také spojena hodnota krouticího momentu, tedy to, jak je vrtačka silná. Konstrukce aku vrtačky by proto měla být v souladu s napětím baterie.

Kapacita akumulátoru

Li-Ion akumulátor Ryobi ONE+ RB18 L15 18V 1.5Ah

Kapacita akumulátoru je udávaná v ampérhodinách (Ah) a říká nám, jak dlouho vydrží aku článek pracovat na jedno nabití. Čím vyšší je tedy kapacita článku, tím déle budete moci s baterií pracovat bez nutnosti jejího nabití. Standardně najdete aku vrtačky s kapacitou 1,5 Ah, ty jsou vhodné k domácímu použití. Nástroje s kapacitou nad 3 Ah najdou své místo u profesionálů.

Nabíječka

TIP: Aku nářadí bez baterie a nabíječky

Někteří výrobci nabízejí aku nářadí bez baterie a bez nabíječky. To je určeno pro ty, kteří už mají akumulátory z předchozích modelů, které jsou kompatibilní s novou aku vrtačkou stejného výrobce.

S akumulátory také nedílně souvisí nabíječka akumulátorů, která dobíjí baterii ve chvíli, kdy je bez energie. Vybírat můžete mezi klasickými nabíječkami a rychlonabíječkami. Klasické nabíječky zvládnou baterii nabít v rozmezí od 3 do 5 hodin, rychlonabíječky i za půl hodiny.