Publikováno

Jaké základní vybavení by měl mít doma každý kutil, jak vybavit dílnu a s čím může pomoci hodinový manžel?

Ruční nářadí pro kutily

Pokud bydlíte v rodinném domě se zahradou, jistě nám dáte za pravdu, že práce kolem domu je pořád a vždy je co dělat. Ne na všechny práce je hned potřeba volat instalatéry, opraváře nebo hodinového manžela.

Přidělat doma sem tam nějakou poličku, zatlouct hřebík, vyměnit žárovku nebo jednoduše opravit elektrický spotřebič. To jsou základní dovednosti, které by měl doma zvládnout každý šikovný kutil.

Víte jaké základní vybavení by nemělo chybět v žádné domácnosti a jak si vybavit domácí dílnu?

Základní nářadí pro každého kutila

Vybrat kvalitní a potřebné nářadí ovšem není jen tak. Na trhu je nabídka široká a člověk neví, co by kupoval dřív. Jak tedy vybrat jen to, co skutečně využijete?

V domácnosti by vám určitě nemělo chybět toto nářadí:

  • Kladivo
  • Kombinačky a kleště
  • Šroubováky
  • Metr a vodováha
  • Pilky
  • Pilníky
  • Klíče

a další

Kladivo

Kladivo bezpochyby patří k základnímu vybavení každé dílny. Budete ho potřebovat například v případě věšení obrázků na zdi nebo montování nábytku. Jak ale vybrat kladivo správně?

Vybírat můžete z různých materiálů násad i hlavy kladiva, popř. podle jejich váhy nebo způsobu využití. Nejběžnějším druhem kladiva je tzv. zámečnické kladivo. Hodit se může také pokrývačské kladivo, s kterým se dají jednoduše vytahovat již zatlučené hřebíky.

TIP: Sáhnout můžete také po kladivu se sklolaminátovou násadou, která má obvykle protiskluzovou násadu a na rozdíl od dřevěných násad nehrozí její zničení nebo zlomení.

Kombinačky a kleště

Kombinačky a kleště patří také k základnímu nářadí, které by v domácnosti nemělo chybět. Jaký je rozdíl mezi kombinačkami a kleštěmi?

Kombinačky mají univerzální čelisti, za kterými se nachází navíc ještě břit, díky kterému neslouží pouze k vytahování nebo uchopování předmětů jako je tomu u klasických kleští, ale dokážou štípat také dráty a kabely.

Šroubováky

Šroubováků v dílně není nikdy dost. Použitím nesprávného šroubováku totiž můžete zničit vruty, a proto je dobré mít doma šroubováky ploché i křížové a to v různých velikostech.

Hodí se také univerzální šroubovák, s kterým si můžete pomoci například při montáži garnýží a kolejnicových systémů v oknech vašeho domu nebo při montáži nového nábytku.

Metr a vodováha

Ať už budete dělat v domě nebo na zahradě jakékoliv úpravy, bez metru a vodováhy se pravděpodobně neobejdete. Centimetr sem, centimetr tam – to hraje ve světě kutilů, dělníků a opravářů velkou roli.

Obyčejný svinovací metr by tak měl mít doma opravdu každý. Hodit se vám bude také vodováha, díky které můžete zjistit například to, zda zavěšené obrazy jsou pověšené skutečně rovně nebo je rovně položená podlaha.

Pily

Ať už budete řezat dřevo nebo železo, neobejdete se bez pilky. Rozlišovat však musíte mezi pilkami na dřevo a železo. Podle čeho pily vybrat?

Pily na dřevo

Pokud vybíráte pilu pro řezání dřeva, myslete při výběru na to, že čím tenčí je pilový list, tím výkonnější pila je a tím méně síly musíte při řezání vynaložit.

Vášnivým zahradníkům by neměla chybět pila pro úpravu stromů v zahradě. Sem tam uříznout nějakou tu větev musí totiž každý. Pořídit si můžete dvojmužnou pásovou pilu, tzv. břichatku, obloukovou jednoruční pilu nebo ocasku, která se hodí hlavně pro prořezávání silnějších větví.

Dále existují tzv. stolařské pily, které naleznete v truhlářských dílnách. Pokud vás tedy láká truhlářské řemeslo a zatoužili jste například po výrobě vlastního nábytku, hodit se budou i tyto pily, které se liší tvarem i rozměrem listů a zubů.

Pily na železo

Dalším druhem pilky jsou pily na železo a další kovy. Mají o dost jemnější zuby a také kalené listy. Nejsou úplně nutností každé domácnosti. Přesto se je vyplatí mít. Využít je můžou také zámečníci nebo instalatéři.

Pilníky

Pokud budete začišťovat plochy nebo je nějak tvarovat, budete potřebovat také pilník. Prodávají se jednotlivě nebo v sadách. Při výběru pilníků se řiďte hlavně jejich hrubostí, tj. počtem seků na 1 cm. Čím více seků pilník má, tím jemnější bude.

TIP: Pro začišťování ploch se výborně hodí také brusný papír různé hrubosti.

Klíče

I klíče patří k základnímu nářadí a stejně jako šroubováků, i klíčů je často potřeba více. Klíče obvykle slouží k utahování šroubů a matic a dají se tak využít například při základní údržbě auta.

Existuje však více velikostí a také rozlišujeme metrický a palcový klíč, které mezi sebou nelze zaměnit. Záleží na typu matice, ta může mít totiž buď metrické nebo palcové rozměry.

TIP: Chybět by neměl ani kvalitní imbus klíč.

Další nářadí

Ani nyní nejsme na konci výčtu nářadí, které by nemělo chlapům v dílně pro drobné kutilské opravy chybět. Mezi další nářadí, které v dílně nemůžete postrádat patří například:

  • kvalitní ruční hoblík
  • hasák
  • aku vrtačka
  • sekera
  • pneumatické nářadí jako jsou brusky nebo lakovací pistole
  • kompresor
  • svěrák
  • cirkulárka

a další

TIP: Základní vybavení a nářadí se vám může hodit i při sestavování trampolíny pro děti na zahradě.

Soupravy nářadí: ano nebo ne?

Pokud s pořizováním vlastního základního nářadí teprve začínáte, jistě vás už napadlo vybírat sady. Člověk tak jednoduše koupí předpřipravené nářadí, má všechno pohromadě za jednu cenu a ještě v kufříku, který je většinou velmi skladný.

Cena vs. kvalita

Mějte však na paměti, že je potřeba při výběru sad dát pozor na kvalitu obsaženého nářadí. Kvalitní sady nářadí pořídíte od 2 500 Kč výše.

Zároveň je dobré zamyslet se také nad tím, jaké domácí údržbové práce budete vykonávat a zda se vyplatí všechno nářadí obsažené v sadě. Nemá totiž cenu kupovat něco, co bude celý život ležet ve vašem údržbovém kufru ladem. V takovém případě je lepší kupovat kvalitní nářadí jednotlivě.

Jak vybavit domácí dílnu?

Pokud jste se v opravování a vyrábění nových věcí našli, jistě dlouho nevydržíte jen u běžných domácích oprav a bude se vám hodit i vlastní dílna. Jak takovou dílnu organizačně uspořádat?

Na začátek je třeba vyčlenit prostor, v kterém dílnu vytvoříte, může jít o garáž nebo sklep. Pořídit můžete zahradní domek, kontejner nebo postavit úplně novou dílnu v zahradě. Možná také nový prostor pro vaší dílnu naleznete při rekonstrukci domu.

TIP: Víte jakým chybám se při rekonstrukci domu vyhnout?

Dále je třeba prostor pečlivě změřit a udělat si představu o velikosti dílny. Je třeba si zodpovědět také základní otázky jako:

  • Kolik financí chci do vybavení dílny vložit?
  • K čemu by mi měla dílna sloužit?

Kromě vybavení dílny přemýšlejte také o jejím technickém zajištění. Do dílny by měla jistě vést elektřina i proudit vzduch. Od věci není přemýšlet ani nad odhlučněním a izolací takové místnosti.

Základem je pracovní stůl nebo ponk

V dílně by neměl chybět kvalitní stůl neboli ponk. Ponk by měl být stabilní, pevný, odolný a také dostatečně velký. Nejdůležitější částí ponku je tedy pracovní deska.

Pracovní deska ponku by měla být silná, s nosností alespoň 500 kg. Vyrobena by měla být ideálně z kovu nebo masivu s voděodolnou úpravou, aby nedocházelo ke zkracování životnosti dřevěné desky.

Ponk by měl být také umístěn v ideální výšce přesně podle výšky kutila, aby se mu dobře řezalo, vrtalo a zatloukalo. Ruka v lokti by měla při práci s bruskou nebo dalším nářadím svírat se stolem pravý úhel.

Úložný prostor

Důležité je také zajistit úložný prostor pro všechno domácí nářadí. Využít můžete různé vozíky a skříňky. Nad stůl doporučujeme umístit magnetickou lištu nebo perforovanou stěnu, na kterou můžete umístit drobné nářadí, které pro práci využíváte nejčastěji.

Základem by totiž mělo být, že to nejčastěji využívané nářadí budete mít vždy po ruce, tedy co nejblíž pracovnímu stolu.

Při výběru úložného prostoru myslete také na přehlednost. Nářadí byste měli mít umístěné tak, abyste vždy věděli, kde co je. Pomoci vám mohou například průhledné skříňky. Důležitá je také nosnost všech skříněk a boxů, do kterých nářadí umístíte.

Úklid

V dílně by si měl každý muž uklízet sám. Ženy totiž většinou organizují věci úplně jinak, než je v dílně potřeba a muž po takovém ženském uklízecím maratonu dílny nemá ponětí o tom, kde co je a svou dílnu často ani nepoznává.

Pravdou ale zůstává, že i v dílně je třeba pořádku. V uklizeném prostředí se totiž pracuje vždycky lépe a s mnohem větší chutí.

Do dílny tak můžete kromě nářadí umístit také alespoň základní prostředky potřebné pro úklid a hadříky pro utírání nářadí a ponku od prachu. Pomoci vám může také malý kompresor nebo průmyslový vysavač.

Osvětlení dílny

Důležité je samozřejmě také osvětlení dílny, abyste na svou práci dobře viděli. Obvykle nestačí jen okno, ale je potřeba pořídit i kvalitní umělý zdroj světla.

I světlo v dílně by však mělo být trochu speciální a jiné. Vzhledem k tomu, že dílna je poměrně prašným prostředím, mělo by být světlo chráněno před prachem.

TIP: Při výběru osvětlení se tedy zajímejte o tzv. stupeň IP krytí, čím vyšší tento IP stupeň je, tím je svítidlo odolnější.

Obvykle také nestačí jen stropní osvětlení, ale je potřeba lokálně osvítit i pracovní plochu. Posloužit mohou kvalitní kloubové lampičky, které lze nastavit podle potřeby nebo LED podsvícení.

Co když žádný kutil nejste? Pomoci může hodinový manžel

Pravdou zůstává, že dnes chce mít domeček skoro každý. A ne každý je tak šikovný, aby na všechny práce stačil sám. Někoho práce kolem domu také moc nebaví a jiní na ně nemají dostatek času. V takových případech může pomoci hodinový manžel.

Hodinový manžel není jen pomocníkem žen samoživitelek, které si s technickými opravami často neví rady. Hodinový manžel může zamířit do každé domácnosti.

Hodinový manžel je takový mistr na všechno a poradí si s většinou údržbářských prací v domě. Ceny jednotlivých hodinových manželů se liší, to samé platí i o kvalitě jejich práce. Vybírejte proto pečlivě.

S čím může hodinový manžel pomoci?

Hodinoví manželé jsou opravdu všestranní pomocníci. Přijedou k vám domů, pokud potřebujete pomoci se stěhováním, montáží nábytku. Zvládnou taky ledasco opravit nebo vyměnit.

Cizí jim není obvykle ani malování domu nebo natírání plotu. Pomoci mohou také na zahradě se štípáním dřeva nebo sekáním trávy.

Závěr

Nyní už víte, jaké základní nářadí pořídit do domácnosti, pokud si na drobné opravy a údržbu kolem domu troufnete sami. Chybět by neměly věci jako je kladivo, kleště, nejrůznější šroubováky, klíče, pily, pilníky a další. Nezapomínejte ani na elektrické nářadí.

Výběrem nářadí to ovšem nekončí. Pokud se rozhodnete být domácím kutilem, musíte mít také kam nářadí uložit a obvykle se tak muži pustí do zařizování a organizace domácí dílny. Důležitá je především organizace prostoru. Musíte to vymyslet chytře, aby bylo dostatek pracovního i úložného místa.

A pokud vás kutění nebaví? Nevadí. Kromě různých řemeslníků může na pomoc přispěchat i hodinový manžel. Ten se dostaví i v případě výměny žárovky nebo kapajícího kohoutku.

Autorka článku:

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz