Jak už jsme naznačili výše, některé aku vrtačky disponují funkcí příklepu, která umožňuje vrtání do zdiva. Větší výkon a pohodlnější vrtaní do zdiva pak nabízejí vrtací kladiva.
I přesto, že se aku šroubovák nemůže pochlubit stejně jako aku vrtačka univerzálností, v případě, že hledáte praktický nástroj na šroubování, aku šroubovák najde ve vaší dílně místo. Jeho velkou předností jsou menší rozměry i nižší váha.
Na co se v rámci konstrukce zaměřit? Především na hmotnost, ergonomický tvar, který pohodlně padne do ruky, i na samotný materiál nástroje. Co se týče váhy, tak platí jednoduché pravidlo, čím bude vrtačka lehčí, tím bude jednodušší manipulace. Standardně se hmotnost akumulátorových vrtaček pohybuje okolo 1,7 kg. A materiál? Ve většině případů je tělo aku vrtačky vyrobeno z tvrzeného plastu, který zaručuje vysokou odolnost, rukojeť je pak velmi často pogumovaná, což redukuje vibrace.
Nejdůležitější součástí aku vrtaček je akumulátor, který má výrazný vliv na celkovou cenu nástroje. Při výběru akumulátoru se zaměřte na jeho typ, napětí i kapacitu baterie, nabíječku i na dobu nabití. Při výběru aku vrtačky se setkáte se třemi typy baterií, a sice s Ni-Cd, Ni-Mh a Li-Ion.
Ni-Cd akumulátor: Ni-Cd baterie se v současné době nevyrábí, takže na ně narazíte pouze u starších modelů. Jejich předností byla skutečnost, že se daly využít až do úplného vybití. K nevýhodám však patřila nízká kapacita i omezená životnost.
Ni-Mh akumulátor: U levnějších modelů se můžete setkat s Ni-Mh akumulátorem, který nabízí oproti Ni-Cd baterii až dvojnásobnou kapacitu, záporem je nízké napětí.
Li-Ion akumulátor: V současnosti nejmodernějším a nejvyužívanějším typem akumulátoru je Li-Ion, který se může pochlubit nízkou hmotností, jež má výrazný vliv na celkovou hmotnost aku vrtačky, vysokým výkonem, velkou kapacitou i bezúdržbovým provedením.
K dostání jsou i aku vrtačky se dvěma akumulátory, které jsou vhodné především pro nepřetržitou práci. Zatímco budete s jednou baterií pracovat, druhá se bude nabíjet.
Důležitými vlastnostmi akumulátoru jsou napětí a kapacita. Napětí, které je udáváno ve voltech (V), souvisí s výkonem. Čím vyšší je napětí akumulátoru, tím větší je jeho výkon. Standardně se napětí pohybuje mezi 3,6 V až 36 V. Pro domácí použití jsou dostačující přístroje s napětím akumulátoru 15 V. Co se týče kapacity, která je udávaná v ampérhodinách (Ah), platí, že čím je kapacita vyšší, tím déle vydrží baterie v chodu na jedno nabití. Za standard u vrtaček pro domácí využití se považuje hodnota 1,5 Ah, u profesionálních nástrojů pak 3 Ah.
Posledními aspekty, na které byste se měli při výběru akumulátoru zaměřit, je typ nabíječky a doba nabíjení. K dostání jsou dva typy, a sice klasická nabíječka a rychlonabíječka. U klasické nabíječky se doba nabíjení pohybuje v rozmezí od 3 až po 5 hodin. U rychlonabíječky se dobitého akumulátoru dočkáte za méně než jednu hodinu. Výsledný čas nabíjení se odvíjí jednak od typu nabíječky, a jednak od celkové kapacity akumulátoru.
Motor rozhodně nepatří k nejdůležitějším faktorům, na něž byste se měli zaměřit, je však dobré vědět, že jsou na trhu k dostání dva typy, a sice klasické a bezuhlíkové motory.
Součástí klasického elektromotoru jsou dvoje magnety na statoru a rotoru. K tomu, aby došlo ke vzniku napětí, jsou nutné uhlíky, u kterých časem dochází k opotřebení, díky čemuž je tato část náchylná k poruchám. Kromě této nevýhody jsou dalším záporem klasických elektromotorů větší energetické ztráty. Výhodou jsou však nižší pořizovací náklady.
Bezuhlíkové elektromotory najdete především u modelů ve vyšší cenové relaci. Hybnou silou je v tomto případě polarizace magnetů statoru, jež jsou řízeny elektronickými obvody. Permanentní magnety bez napětí jsou součástí rotoru. Velkou výhodou bezuhlíkových elektromotorů je lehčí a kompaktnější konstrukce i nižší odběr z baterie.
TIP: Hledáte model, který zvládne šroubovat do měkkého i tvrdého materiálu? Zvolte ten, který má nastavitelný krouticí moment.
Hodnota maximálního krouticího momentu udává, jakou sílu dokáže aku vrtačka vyvinout. Tento parametr je významný především pro šroubování. Při šroubování do měkčího materiálu (dřevo) je nutný nižší krouticí moment (5 až 20 Nm), aby nedošlo k nadměrnému zatlačení hlavy šroubu. Pokud však plánujete šroubovat do tvrdého materiálu (kov), přijde vám vhod vyšší krouticí moment. Hodnota 20 až 50 Nm je vhodná pro vruty s průměrem do 10 mm, hodnota nad 50 Nm pro vruty s velkým průměrem a pro utahování mechanicky namáhaných šroubů a matic.
Při výběru se zaměřte i na počet rychlostí, k dostání jsou jednorychlostní aku vrtačky s jedinou rychlostí, která slouží pro vrtání i šroubování, zpravidla mají nižší počet otáček a nevrtají tak rychle jako dvojrychlostní modely. Co se týče dvojrychlostních akumulátorových vrtaček, první stupeň se využívá ke šroubování nebo vrtání s větším průměrem vrtáku. Druhý stupeň pak pro rychlé vrtání klasickými vrtáky. U některých profesionálních modelů je k dispozici i více rychlostí.
Rychlost otáček je u většiny modelů plynule regulovatelná v určitém rozmezí. U jednorychlostních modelů se pohybuje v rozmezí od 0 až 500 ot./min., u dvojrychlostních pak u prvního stupně v rozmezí od 0 do 500 ot./min. a u druhého 0 až 1700 ot./min.
Funkce příklepu je spojená s vrtáním. Investice do vrtačky s příklepem se vyplatí v případě, že plánujte pravidelně vrtat do zdiva či betonu. U aku vrtačky však tato funkce plně nenahrazuje příklep u silné elektrické vrtačky nebo pneumatického kladiva.
Jednou z nedílných součástí každé aku vrtačky je sklíčidlo, tedy ta část, do které se vkládají vrtáky nebo další příslušné nástroje. Zatímco dříve bylo nutné sklíčidlo povolovat a utahovat speciálním upínákem, moderní sklíčidla už nabízejí podstatně větší komfort. Rozlišujeme dva typy:
Je nejběžnějším modelem, kterým disponují levnější a středně drahé aku vrtačky. Sklíčidlo provádí upnutí nebo povolení prvku jemným podržením ruky.
V případě tohoto modelu je součástí sklíčidla speciální objímka, se kterou prvek jednoduše zabezpečíte nebo povolíte.
Co se týče velikosti sklíčidla, volte ji podle toho, k čemu budete vrtačku primárně používat. U většiny typů nářadí se pohybuje pro průměr vrtáku v rozmezí od 1 do 13 milimetrů.
V neposlední řadě se zaměřte i na užitečné funkce a vlastnosti akumulátorových vrtaček, které vám mohou výrazně zjednodušit práci. Zde jsou některé z doplňkových funkcí:
LED osvětlení oceníte především při práci za snížené viditelnosti.
Poutko slouží k zavěšení nástroje na pracovní oděv nebo pásek.
Držák na šroubovací bity zaručí, že budete mít všechny potřebné násady na šroubování vždy po ruce.
Přenosný kufr je ideální pro uskladnění aku vrtačky i ostatních pracovních doplňků a snadnou manipulaci.
Rychloupínací sklíčidlo (rychlosklíčidlo) je určeno pro rychlou a pohodlnou výměnu nástroje.
Aku vrtačku pořídíte v rozmezí od 500 Kč až po 25 000 Kč. Za nejnižší cenu získáte nástroj s minimálním výkonem a za tu nevyšší model s bohatým příslušenstvím, který je určený pro profesionály. Cenu nejvíce ovlivňuje akumulátor, výkon zařízení i kompletní zpracování.
Při investici do 2000 Kč získáte nástroj, který nabízí napětí kolem 12 až 14 V a nabíjení akumulátoru 90 minut a více, počítat byste měli také s vyšší hmotností. Tyto modely jsou vhodné především k občasnému používání.
Pokud zvolíte aku vrtačku s cenovkou nad 2000 Kč, můžete počítat s kvalitním pomocníkem, který se hodí i na častější práci. Dočkáte se vyššího napětí okolo 14,4 až 18,8, rychlejší doby nabití i nižší hmotnosti.
Co se týče aku vrtaček, jejichž cena přesahuje 6000 Kč, jedná se o poloprofesionální až profesionální nástroje s nízkou hmotností, vysokým výkonem i s funkcí rychlonabíjení.