Publikováno

Vrtání do dutých cihel

Vrtání do cihly

U vrtání do všech materiálů je to podobné. Nejdůležitější je vybrat správné náčiní a také materiál, tedy hmoždinky. V našem článku se budeme věnovat vrtání do dutých cihel, které není úplně snadné, protože na volbě vrtačky a vrtáku záleží více než jinde. Nevěříte? Pojďte se s námi na vrtání do dutých cihel podívat.

Co jsou to duté cihly?

Duté cihly jsou takové, které v sobě obsahují „otvory“. Jako příklad je možné uvést Porotherm, který je dnes velmi často využíván při stavbě domů. Jde o materiál, který je velmi oblíben, ale po stavbě domu majitelé narážejí právě na to, že je dutý a je třeba do něho vrtat velmi opatrně.

  • Druhým problémem dutých cihel je jejich nižší únosnost. Tedy jen v případech, kdy použijete špatné hmoždinky.

Jaké nářadí vybrat?

Pro vrtání do dutých cihel je třeba vybrat správnou vrtačku. Vždy vypněte příklep. Ten by totiž poničil příčky uvnitř cihel a nejspíše byste vyvrtali větší otvor než požadujete. To by se negativně projevilo na protáčení hmoždinky.

  • Pro vrtání do cihel použijte vrták do zdiva s tvrdokovovým hrotem.

Zásadní rada

Vyvrtejte vždy delší otvor než je hmoždinka a dodržte pravidlo, že vrut (šroub) je též delší než hmoždinka, ale nedosahuje na konec otvoru. Mimo to vruty dotahujte vždy ručně, protože jen cit v rukou zajistí dotažení tak akorát. To je důležité pro zajištění té nejlepší únosnosti hmoždinky.

Jak vrtat do cihel?

Samotné vrtání do cihlové zdi má podobná pravidla a postupy jako u jiných materiálů. Nejprve vybereme správný typ vrtačky. Tak, jak jsme napsali výše, v žádném případě nesmíme použít příklep, který by způsobil nevratné škody na zdivu. Otáčky při vrtání nemusí být příliš velké. Více či méně doporučujeme takové otáčky, při kterých nedochází k přílišnému zahřívání vrtáku a zároveň vzniká správný otvor, kolem kterého se cihla nedrolí.

  • Jako u vrtání do dalších materiálů, tak i u dutých cihel platí, že vrtáme kolmo ke zdi.

Při vrtání do dutých cihel postupujte opatrné a na vrtačku netlačte příliš. Důvodem je to, že když vrták narazí na dutinu, tak ji projede a větší tlak by mohl znamenat poškození zdiva.

Hmoždinky do duté cihly

Hmoždinky do dutých materiálů jsou speciální především tím, že umí vytvořit tvarový styk s cihlou nebo se tzv. zauzlovat a přichytit se za příčku v cihle. Některé hmoždinky mají dokonce zoubky, které se vysunou a zachytí za cihlu.

  • Naprosto zásadní je zvolit správnou délku hmoždinky – delší ani kratší hmoždinkou nedocílíme potřebného nosného efektu.

Chemická kotva

Kotvení do dutých cihel

Při vrtání do dutých cihel je možné aplikovat i tzv. chemickou kotvu. Ta je velmi pevná a spolehlivá. V obecné rovině jde o kotvící maltu na bázi pryskyřice. Jejími výhodami jsou:

  • vysoká únosnost
  • nesrovnatelně delší životnost
  • možnost využití u dutých materiálů
  • možnost kotvit v rozích a blízko hran

Snadné vrtání do dutých cihel

Vrtání do dutých cihel není nic složitého. S našimi drobnými radami jej zvládne i začínající domácí kutil. Stačí trocha trpělivosti, správný výběr náčiní, tedy vrtačky a vrtáku a také hmoždinek, popř. chemické kotvy. Vše je možné zakoupit v hobby obchodech, a tak se není čeho bát, protože i vrtání do dutých cihel může být snadné.